My friend Karen knows everything. I bet you have a friend like that. She knows the most eco-friendly companies, the best recipes, the most delicious and exciting restaurants…well, she posted pictures of her kids building toilet paper moats around her on Instagram. When asked where she got her TP, she shared that she buys from a company called Who Gives a Crap.
They use 100% recycled paper. Because Karen was a subscriber before the pandemic, she has received her supplies on time without any interruption. Who Gives a Crap donates 50% of their profits to providing toilets and sanitation improvements to developing countries around the world.
If you visit their webpage, you’ll be met with this splashpage:
I fought it for a long time. It seemed too expensive. I can buy my own groceries and cook dinners like that! But…I never did. I cooked the same dinners over and over again. My family and I were uninspired.
A family member (thanks Karen!) sent me a free box (includes 2 meals for 4 people). The box arrived with ultra-fresh vegetables and meats and the cutest tiny bottles of vinegars. Large recipe cards included detailed steps for cooking. My teenage daughters were intrigued and offered to help me cook (Huge benefit #1).
These boxes require actual cooking. So if you don’t like cooking, don’t subscribe. We got busy washing produce, chopping, measuring, and mixing. Once cooked, the kitchen smelled amazing. We sat at the table with anticipation and we were not disappointed! Dinner was delicious (Benefit #2)!
BlueApron.com
The meals are designed to minimize waste. We had no leftovers, yet we felt satisfied. The box is cardboard, = recyclable; packaging = recyclable; the two large ice packs can be resused. But if you subscribe, you’ll quickly run out of room in your freezer should you save the ice packs. I cut the freezer bags open, dispose of the insides and recycle the plastic.
The cost is more than regular grocery shopping, but less than dining out. It’s a lot healthier than eating out so it’s a win-win in my eyes.
You can opt for a 2-person meal plan with 3 meals/box. Price/serving is $9.99 for a weekly total of $59.94.
A 4-person meal plan with 2 meals/box comes to price/serving of $8.99 for a weekly total of $71.92. you could get 4 meals/box for a price/serving of $8.99 and a weekly total of $143.84.
About the food:
farm-fresh, seasonal
meat has no hormones
sustainably sourced seafood
vegetarian preferences available
You can cancel at anytime and you can skip a week here and there with no problem (we did that when we went out of town for vacation). They also offer wine (with or without the meal plan).