C is for Cookie, or…

 

C is for Cooking

I have a love/hate relationship with cooking.

If it’s a lazy Saturday and I have plenty of time, I love cooking. I make a mean lasagna.

What better way to demonstrate love than to nourish people both physically and spiritually at the same time?

But after work, I’m tired. Everyone is looking at me. What’s for dinner?

I don’t know. I just want someone to rub my feet.

IMG_0357 (1) (1).JPG

 

 

 

 

 

10/10 – Would Recommend to a Friend

blue  apron.jpg

I fought it for a long time. It seemed too expensive. I can buy my own groceries and cook dinners like that! But…I never did. I cooked the same dinners over and over again. My family and I were uninspired.

A family member (thanks Karen!) sent me a free box (includes 2 meals for 4 people). The box arrived with ultra-fresh vegetables and meats and the cutest tiny bottles of vinegars. Large recipe cards included detailed steps for cooking. My teenage daughters were intrigued and offered to help me cook (Huge benefit #1).

These boxes require actual cooking.  So if you don’t like cooking, don’t subscribe. We got busy washing produce, chopping, measuring, and mixing. Once cooked, the kitchen smelled amazing. We sat at the table with anticipation and we were not disappointed! Dinner was delicious (Benefit #2)!

learn-info-pod-recipes-907c6b9a2acb227c40a7ef6118e43867d5f3822dd57b3b6ec6c3fa047aaff9c9.jpg
BlueApron.com

The meals are designed to minimize waste. We had no leftovers,  yet we felt satisfied. The box is cardboard, = recyclable; packaging = recyclable; the two large ice packs can be resused. But if you subscribe, you’ll quickly run out of room in your freezer should you save the ice packs. I cut the freezer bags open, dispose of the insides and recycle the plastic.

The cost is more than regular grocery shopping, but less than dining out. It’s a lot healthier than eating out so it’s a win-win in my eyes.

You can opt for a 2-person meal plan with 3 meals/box. Price/serving is $9.99 for a weekly total of $59.94.

A 4-person meal plan with 2 meals/box comes to price/serving of $8.99 for a weekly total of $71.92. you could get 4 meals/box for a price/serving of $8.99 and a weekly total of $143.84.

About the food:

  • farm-fresh, seasonal
  • meat has no hormones
  • sustainably sourced seafood
  • vegetarian preferences available

You can cancel at anytime and you can skip a week here and there with no problem (we did that when we went out of town for vacation). They also offer wine (with or without the meal plan).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gifts

I came home today, opened my mail, and I got… this!

  unnamed

My cousin Jennifer reads my blog and she purchased this book for me after learning that I love Maangchi!

What a wonderful, generous gesture.

What if we all did something nice for someone every day? Wouldn’t it be a better world?

 

I am going to pay it forward by cooking some dishes and having friends over. As soon as my cousin can make her way to Arizona, she and her family will sit down at my table and enjoy the fruits of my mad Korean cooking skills.

 

 

 

 

Story with a Korean Recipe

 

 

Hello dear reader,

I decided to make Saturday posts about Korean food. Even if you don’t particularly like Korean food, maybe you could still find it interesting.

Problem:  I’m not a food expert. My mother cooks the Korean food I eat. Or I go to Hodori. What can I offer my valued readers? Well, I have memories I can share with you and a recipe from a food expert (complete with citation).

The story:

It was a very horrible, no-good, very bad day. I was going to a new school. My mother had just cut my hair. I was wearing Winnie-the-Pooh overalls. I entered the class where my teacher introduced it. I was confused because right before she said my name, all the boys cheered and the girls remained silent. “Please help our new student Caroline feel welcome.” Everyone looked at each other. That’s a girl?!

Everyone pretty much ignored me that day. I ate lunch alone. There were whispers and I heard the word “Chinese” over and over again. I’m not Chinese! I wanted to yell.  I hated school.

When I came home, I was met with the warm, rich smells of mom’s cooking. She hugged me in the kitchen and put a plate of beef chun in front of me. She made some with jalapenos (for dad) and some with out (for the kids).

20160625_160516

Did I tell her about my day? No. I didn’t tell her about it. We didn’t do that in my family. I just ate the beef chun.

This is a high protein, delicious plate.

I love, love, love this website for Korean food. It’s published and run by a very cool Korean chick named Maangchi. She was born in Korea and knows her food. Here is her recipe for “beef pancakes” or beef chun. YUM! I will be posting recipes and stories related to vegetarian dishes, too, never fear.